Holstebros største børnefest, KALAS, fylder Lystanlægget lørdag 29. august kl. 10-15 med aktiviteter for hele familien. Traditionen tro er der gratis show på Friluftsscenen, hvor to populære stjerner fra DR’s Ramasjang og Minisjang gæster byen.
Børn og voksne kan se frem til både leg, spil, dans og sang, når Børste og Onkel Reje går på scenen med hvert deres show. Underholdningen er gratis — ligesom alle øvrige oplevelser i festivalen, der byder på kultur i børnehøjde og aktiviteter i hele området.
Onkel Reje & Erna Show præsenterer Onkel Reje, der har været en markant figur i dansk børneunderholdning med sin direkte facon og skæve humor. Med sig har han sin assistent Erna, som nogle børn kender fra Cirkus Summarum, samt Onkel Reje Danserne, der sørger for masser af bevægelse og energi.
Børste Showet byder på det populære pindsvin med det sprudlende musikshow "Børste og Sangkassen". Her kan især de yngste gæster på 2-4 år danse med og deltage aktivt i forestillingen, som er fyldt med sang, bevægelse og elskede Minisjang-melodier.
KALAS festivalen samler hele Holstebros kulturliv og foreningsliv. Der vil være forskellige oplevelseszoner fordelt i lystanlægget, hvor familier kan møde lokale aktører og prøve kræfter med sport, teater, bevægelse, boldspil, konkurrence, natur, kreativitet samt udstillinger af store maskiner.
KALAS er skabt med hjælp fra mange aktører og frivillige, der tilsammen bidrager til byens største børnekulturelle sommerfest. Sidste år besøgte 7.000 gæster arrangementet i løbet af dagen. Festivalen henvender sig især til børn i alderen 2-12 år og deres familier.
Læs mere på https://www.holstebro.dk.
Alle er velkomne til festivalen, der byder på et væld af oplevelser og en festlig dag i fællesskabets tegn.